Jak dbać o rolety, by służyły jak najdłużej?

Jak dbać o rolety, by służyły jak najdłużej?

Aby zachować trwałość i funkcjonalność rolet okiennych, należy zapewnić im odpowiednią pielęgnację i konserwację. Oto kilka prostych wskazówek, które pozwolą Ci wyczyścić i utrzymać swoje rolety w dobrym stanie! Zapraszamy do lektury!

Jest kilka wspólnych zasad, które pozwolą Ci utrzymać rolety w dobrym stanie, jednakże sposób konserwacji różni się w zależności od rodzaju rolet.

Regularne czyszczenie

Po pierwsze, regularne czyszczenie jest kluczem do utrzymania rolety w czystości, a co za tym idzie w stanie estetycznym i cieszącym oko. Należy namoczyć szmatkę w wodzie z mydłem lub innym, łagodnym środkiem czyszczącym i wilgotną szmatką usunąć zanieczyszczenia z rolety. Jeśli materiał rolety został znacząco poplamiony, należy namoczoną gąbką w silnym detergencie przetrzeć plamę. Następnie należy tą samą gąbką przetrzeć delikatnie całą roletę – w celu uniknięcia zacieków. 

Po myciu najlepiej osuszyć roletę, przecierając suchą, dobrze chłonną szmatką. 

Ochrona przed kurzem

Po drugie, należy regularnie odkurzać rolety specjalnym ręcznikiem, aby nie dopuścić, by kurz wniknął w głąb tkaniny i spowodował widoczne plamy. W tym celu należy odkurzać rolety odkurzaczem ustawionym na najmniejszą moc, końcówką z włosiem. Alternatywą może być wałek z warstwą klejącą. 

Stan rolet pod kontrolą

Po trzecie, rolety okienne powinny być regularnie kontrolowane, aby sprawdzić, czy są one w dobrym stanie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia lub zużycie, należy je natychmiast naprawić lub wymienić. 

Dzięki wykonywaniu tych prostych czynności można zapewnić sobie długotrwałe użytkowanie rolet okiennych. 

Co ile należy wymieniać rolety okienne?

Żywotność aranżacji okiennej zależy od kilku czynników – rodzaju rolet, jakości i koloru ich materiału, częstotliwości ich użytkowania czy czyszczenia, charakteru pomieszczenia, w którym się znajdują. Częste zwijanie i rozwijanie rolet – choć nieuniknione – wpływa na ich wycieranie się. Rolety z jasnymi materiałami będą szybciej brudziły się niż te ciemniejsze. Także rolety w kuchni na co dzień mają trudniejsze warunki (podwyższona wilgotność powietrza, kuchenne opary), które sprzyjają ich szybszemu zużywaniu się.

Średnio rolety, o które się dba i których się zbytnio nie nadwyręża, powinny służyć kilka lat. Najbardziej wytrzymałe okazują się być rolety wykonane na indywidualne zamówienie, ponieważ są odpowiednio dobrane do pomieszczenia i panujących w nim warunków.

Jeśli jeszcze nie masz rolet okiennych w swoim domu lub planujesz wymienić stare, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy Rolety Siejka. U nas znajdziesz nie tylko różne rodzaje rolet okiennych (dzień-noc, rzymskie, materiałowe, w kasecie), ale także: żaluzje (wewnętrzne i zewnętrzne), plisy, verticale, moskitiery (okienne i drzwiowe). Nie jesteś pewny/a, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami – służą profesjonalnym doradztwem.