Jak wkomponować żaluzje w aranżację pomieszczenia?

Jak wkomponować żaluzje w aranżację pomieszczenia?

Dlaczego warto posiadać spójną aranżację?

Elementy wykończeniowe wystroju, takie jak żaluzje, mają ogromne znaczenie dla całego wyglądu pomieszczenia.  Pozornie ten jeden element może zupełnie zaburzyć cały projekt. Niestety, ale w większości polskich domów osłony okienne są zupełnie niedopasowane do kompozycji pomieszczeń. Przy selekcji odpowiedniego produktu należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • Zupełną podstawą jest to, aby żaluzje były dopasowane kształtem i rozmiarem do okna. Funkcjonalność zawsze powinna znajdować się na pierwszym miejscu.
  • Materiał, z którego zostały wykonane żaluzje mocno wpływa na ich design. Przykładowo: drewniane żaluzje posiadające mahoniowy kolor zdecydowanie będą pasowały do wystroju kolonialnego. Taki produkt zbudowany z metalu zdecydowanie psułby stylistykę.
  • Barwa najbardziej decyduje o tym, czy dany produkt będzie odpowiednio dobrany do konkretnego pomieszczenia. Przy wyborze odpowiednich zasłon na okna warto jest kierować się kilkoma zasadami. Przykładami najpopularniejszych są te dobrane kolorystycznie i tworzące kontrast. Pierwsze rozwiązanie będzie polegało na zakupie żaluzji o spójnej barwie z resztą wystroju. Kontrast to celowy wybór żaluzji, które będą wybijały się i niekiedy kłóciły barwą z pozostałą aranżacją. Umożliwi to intensywniejsze eksponowanie designu żaluzji. Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest ta pierwsza, ponieważ unika wpadki związanej z zakupem zupełnie niedobrego produktu.

Wkomponowanie żaluzji drewnianych i bambusowych 

Aranżacja okienna, która wykorzystuje żaluzje bambusowe lub drewniane idealnie pasuje do pomieszczeń, w których dominującym kolorem są brązy. Jeśli w pomieszczeniu występują meble drewniane, żaluzje z pewnością dobrze się z nimi skomponują. Przy dopasowywaniu produktów warto zwrócić uwagę na to, że do jasnych framug zwykle pasują jasne lamele. Jeśli chodzi o ciemne – sprawa wygląda analogicznie. Najlepszym scenariuszem będzie połączenie drewnianych mebli z żaluzjami wykonanymi z tego samego gatunku drewna. 

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są żaluzje bambusowe. Posiadają one lekki charakter, który subtelnie podnosi klasę całego pomieszczenia. Świetnie pasują do jasnych pomieszczeń. Drewniane zasłony na okna zwykle dedykowane są do klasycznych wystrojów. Bambus natomiast dobrze odnajdzie się w kompozycjach pastelowych oraz takich, które odważnie operują barwami mebli albo ścian. Omawiane żaluzje też szczególnie dobrze lubią się z kremowymi aranżacjami. W takim zestawieniu tworzą lekką i relaksującą kompozycję.

Nowoczesny design – żaluzje aluminiowe

Żaluzje z aluminium (lub innych metali) najlepiej wyglądają w pomieszczeniach o stylach nowoczesnych lub minimalistycznych. Wynika to z tego, że świetnie pasują do aranżacji, które posiadają nowoczesne meble – zawierają one zwykle duże ilości metalu. Dzięki temu całe pomieszczenie nabiera spójnej wizji.

Nowoczesne wystroje zwykle charakteryzują się zestawieniem barw takich jak biała, szara i czarna. Z kolorystyką żaluzji aluminiowych tworzy spójną oraz harmonijną całość. Najwyższej jakości żaluzje aluminiowe oraz drewniane można znaleźć na stronie firmy Rolety Siejka – zapraszamy do współpracy!