Czym zasłonić okno w kuchni?

Czym zasłonić okno w kuchni?

Kuchnia to funkcjonalne pomieszczenie, w którym domownicy regularnie przygotowują i spożywają różnego rodzaju posiłki. Obecnie architekci dbają o to, aby w każdej kuchni znalazło się co najmniej jedno okno, ponieważ to ważne, aby do wnętrza dostała się odpowiednia ilość światła. Takie okno można przepięknie ozdobić, używając do tego celu rolet, żaluzji, plis lub verticali. Jak dokonać właściwego wyboru? Podpowiadamy w tym wpisie!

Postaw na rolety materiałowe

Rolety materiałowe to prosty i stosunkowo niedrogi sposób na przystrojenie okna w kuchni. Taka osłona stanowi skuteczne zabezpieczenie przed światłem lub wzrokiem przechodniów, a jednocześnie jest prosta w montażu i wygodna w codziennym użytkowaniu. Rolety materiałowe montuje się za pomocą specjalnych kaset, do których są zwijane w ciągu dnia. Wspomniane produkty mogą występować w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych, takich jak: biel, brąz, anoda, antracyt, dąb, jasny dąb, złoty dąb, mahoń, wiśnia, orzech, dąb bagienny, a nawet bardzo modny ostatnio winchester. Ciekawym rozwiązaniem jest również roleta materiałowa dzień noc, która składa się z dwóch warstw tkanin, dzięki czemu można ją wygodnie regulować w zależności od tego, ile światła użytkownik chce wpuścić do kuchni.

Wybierz dopasowane żaluzje

Żaluzje pasują do modnych i nowoczesnych wnętrz. Obecnie można wybrać starannie wykonane modele z aluminium, drewna lub bambusa. Dużą zaletą żaluzji jest możliwość dowolnego kontrolowania stopnia zaciemnienia danego pomieszczenia. W kuchni urządzonej w stylu klasycznym, prowansalskim lub skandynawskim warto zdecydować się na żaluzje zrobione z naturalnych materiałów. Taka osłona okienna sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne, a codzienne opuszczanie i podnoszenie żaluzji będzie intuicyjne i wygodne. Okna kuchenne często mają niestandardowy wymiar, dlatego to ważne, by dopasować rozmiar żaluzji do ich kształtu i wysokości. Osłona nie może być za długa, ponieważ wtedy może opadać na parapet lub zaczepiać o kaloryfer.

Inne sposoby na ozdobienie i zabezpieczenie okna w kuchni

Alternatywą dla rolet materiałowych i żaluzji mogą być niezwykle eleganckie i stylowe plisy. Są to specjalnie zaprojektowane osłony okienne, które montuje się wewnątrz pomieszczeń. Plisy są wykonane z materiału zwijanego w harmonijkę, który w zależności od kształtu okna może być ściągany i rozwijany na wiele różnych sposobów. W niektórych kuchniach dobrze sprawdzą się także verticale, czyli system pionowych żaluzji okiennych. Natomiast w sezonie wiosennym i letnim przydatne będą moskitiery robione na wymiar, które skutecznie zabezpieczą wnętrze przed komarami, pszczołami, osami czy większymi pająkami. 

Ozdoba okienna powinna być dopasowana nie tylko do mebli, ale także do podłogi, oświetlenia i innych dekoracji ściennych. Poza tym warto wybierać solidne i sprawdzone produkty, które będą odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. Dobrze dobrane rolety lub żaluzje mogą optycznie powiększyć wnętrze i sprawić, że przebywanie w nim będzie wyjątkowo przyjemne. 

Jeśli zdecydowałeś/aś się na którąś z naszych propozycji, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!