Żaluzje aluminiowe – trwałość w dobrej cenie

Żaluzje aluminiowe – trwałość w dobrej cenie

Żaluzje aluminiowe mogą być kojarzone ze schyłkowymi latami PRL-u, kiedy stały się wyznacznikiem mody, statusu społecznego i nowoczesności. Przez wielu zostały wyrzucone na śmietnik wraz z niemiłymi wspomnieniami tamtych trudnych czasów. Minęły lata, a żaluzje aluminiowe wróciły do łask. Co decyduje o ich współczesnej atrakcyjności?

Zalety i wady żaluzji aluminiowych

Żaluzje aluminiowe to tanie i trwałe zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi. Lamele żaluzji aluminiowych są nieprzepuszczalną barierą dla światła, dzięki czemu skutecznie chronią wnętrze przed nagrzaniem. Ich zalety docenią zwłaszcza ci, którzy zmuszeni są przebywać w pomieszczeniach o ekspozycji południowej. Żaluzje aluminiowe mogą być dodatkowo pokryte powłoką odbijającą promienie słoneczne. Dokładne zatrzymywanie promieni słonecznych i niedobór światła w ciągu dnia może nie odpowiadać niektórym roślinom doniczkowym, ale żaluzje mają możliwość regulacji dostępu światła do wnętrza. Aluminiowe żaluzje można wykonać w dowolnym kolorze i dopasować do różnych pomieszczeń. Zaletą żaluzji aluminiowych jest łatwy montaż i wygoda korzystania. Na metalowych lamelach szybko gromadzi się kurz, a nie tak łatwo utrzymać je w czystości. Przetarcie ściereczką lub gąbką kolejnych lameli jest żmudne i może nie wystarczyć, żeby usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Najlepszą metodą jest okresowe zdjęcie żaluzji i zamoczenie ich w wodzie z detergentem.

Wygoda i elegancja

Zapomnijmy o dawnych żaluzjach z czasów PRL-u, zbudowanych z metalicznych lameli standardowej szerokości i sterowanych wszędzie w identyczny sposób. Współczesne żaluzje aluminiowe wyróżniają się bogatą kolorystyką, mogą być też żaluzje drewnopodobne z szerszymi lub węższymi lamelami. Zróżnicowany może też być sposób poruszania żaluzjami. Żaluzje mogą być jak dawniej, wyposażone w sznurki z pokrętłami albo koraliki nawijane na zębatkę, podobnie jak w roletach. Łatwą obsługę zapewnia wersja kasetowa, w której pociągana łańcuszkiem żaluzja może całkowicie schować się wewnątrz kasety, dopasowanej do szerokości ramy okiennej. Jeszcze wygodniejsze jest korzystanie z żaluzji z napędem mechanicznym, w którym jednym przyciskiem można uruchomić silnik i zamknąć lub otworzyć żaluzję. Rozwiązanie to jest godne polecenia tam, gdzie korzystanie z żaluzji byłoby uciążliwe ze względu na rozmiary okna i jego trudno dostępne położenie. Żaluzje mogą być mocowane do ściany, przykręcane do skrzydła okna lub montowane bezinwazyjnie przy pomocy specjalnych zaczepów. 

Żaluzje aluminiowe i nowoczesna stylistyka

Żaluzje aluminiowe przywróciła do świetności panująca moda na urządzanie wnętrz. Metalowe lamele doskonale odnajdują się w mieszkaniach utrzymanych w chłodnym i surowym stylu industrialnym. Pasują też do skromnych, ale przytulniejszych wnętrz w stylu loftowym oraz do minimalistycznego stylu skandynawskiego. Odpowiednio dobrany kolor żaluzji pozwoli na ich wykorzystanie w każdym pomieszczeniu mieszkalnym, biurowym czy handlowo-usługowym. Pokrycie lameli farbą odporną na działanie promieni UV zapewni żaluzjom aluminiowym estetyczny wygląd na wiele lat.

Jesteś zainteresowany/a zainstalowaniem żaluzji aluminiowych? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy!